Prečudovita vijolična barva ter omamen in pomirjajoč vonj je le nekaj besed, s katerimi lahko opišemo to nadvse priljubljeno zelišče. Sivka ali latinsko Lavandula spada v družino ustnatice (lat. Lamiaceae). Ime Lavandula izvira iz latinske besede lavare, kar v prevodu pomeni prati. Nič nenavadnega, če pomislimo na dejstvo, da so sivko v preteklosti pogosto uporabljali za pripravo omamno dišečih kopeli, prav tako se je sivka uporabljala za odišavljanje omar in perila. Na svetu obstaja več kot 24 različnih vrst sivke, med katerimi je najpogostejša navadna sivka (pravimo ji tudi prava sivka ali ozkolistna sivka).
Kot zelišče je sivka izredno priljubljena pri vseh, ki imajo težave s spanjem, saj zmanjšuje živčno napetost. Njene učinkovine pa so dobrodošle tudi pri zdravljenju težav s kožo, pri ekcemih, dihalnih težavah, bronhitisih, glavobolih, migrenah, prebavnih težavah in depresiji. Da je sivka zdravilna rastlina s številnimi učinkovinami, so vedeli že naši daljni predniki, po nekaterih zapisih bi naj njene blagodejne učinke poznali že pred več kot 2000 leti. Sprva se je uporabljala predvsem pri negi telesa ter za čiščenje, kasneje pa tudi na področju medicine in v zdravstvene namene.
Sivka je vsestransko uporabna, uporabni so tako njeni cvetovi, listi, kakor tudi stebla. Sivka najpogosteje raste v Sredozemlju, vendar jo lahko najdemo tudi na nekoliko hladnejših področjih. Zelo rada ima svetlobo, zato uspeva na sončnih področjih, ki so bogata z mineralnimi snovmi in dušikom.
V kolikor ste tudi vi med tistimi, ki obožujejo sivko in jo imate na svojem vrtu, vam v nadaljevanju podajamo nekaj nasvetov, kako jo shraniti in uporabiti:
- Cvetove sivke posušite, iz platna ali bombaža sešijte vrečke, jih napolnite s suhimi cvetovi sivke in jih postavite v omaro. Takšne sivkine vrečke bodo lepo odišavile prostor, hkrati pa bodo pregnale molje.
- Posušeno sivko lahko uporabite tudi za pripravo kopeli. Sivkina kopel pomirja in sprošča, tako se boste po njej počutili kot prerojeni.
- Iz sivke lahko skuhate tudi odličen sivkin sirup, ki je prijetnega osvežujočega okusa. Vendar previdno, vse vrste sivke namreč niso primerne za uživanje.
- Cvetove sivke s stebelci posušite in jih postavite v stekleno vazo, s čimer boste ustvarili lepo dekoracijo za vaš dom, ki bo oddajala tudi prijeten vonj.
- Veliko težja je priprava sivkinega hidrolata ali sivkinega eteričnega olja. V kolikor si želite slednjega, vam svetujem, da ga kupite, pri čemer preverite način pridelave in se prepričate, da bo resnično naraven. Eterično olje sivke je primerno za masažo, lahko ga dodate v izparilnik, primerno je za izdelavo domačega mila, sveče, penečih kroglic in še časa.