Sodobna tehnologija temelji na vezjih, enicah in ničlah, podatkih na strežnikih. Kaj pa, če bi vas za spremembo ponovno očaralo nekaj povsem drugačnega? Če bi zavrteli čas nazaj in si spet privoščili nekaj analognega? Očitno o tem razmišlja vse več ljudi, ki ponovno odkrivajo, da je digitalno precej manj očarljivo in precej manj »otipljivo« od vsega, kar smo poznali nekoč, zato se v velikem slogu vračajo predmeti, ki delujejo po starih principih. Med njimi so tudi stenske ure, ki so med dekoraterji interierjev pravi hit.
Zakaj ravno stenske ure?
Ure so povsem praktičen in nekoč povsem vsakdanji predmet, ki nam pride tudi danes še kako prav. Ker gre za preprost mehanizem, ki ga lahko pritrdimo na kakršno koli podlago, nam omogočajo veliko svobode pri motivih ozadja. Stenska ura je lahko okrogla, s številkami in prijetno poslikavo, tako kot so bile ure nekoč, ali pa nekaj povsem drugačnega. Ploščo s številkami lahko nadomestijo okvirji za fotografije, stenske nalepke in celo vsakdanji predmeti. Nenazadnje je mogoče urni mehanizem namestiti na kakršno koli podlago.
Navdušenje nad urami pa sicer izhaja od nekje čisto drugod. Kljub temu, da so današnje stenske ure zgolj majhen mehanizem s kazalci, ki delujejo na baterijo, so bile nekoč izjemne s stališča preproste mehanike. Kolesci z zobniki, vzmet za navijanje, nihalo in morda celo kukavica – to je bila mojstrovina, ki je vsakogar očarala. In tudi danes je tako – urarski poklic je skorajda izumrl, a fascinacija nad urnimi mehanizmi ni nič manjša oziroma se pravzaprav celo vrača.
Stenske ure, ki so nam danes na voljo po precej udobnih cenah, se z dovršenimi urnimi mehanizmi sicer ne morejo pohvaliti, a kar jim manjka na področju mehanike, odlično nadoknadijo na področju estetike. S pomočjo stenske ure lahko v prostoru poskrbimo za veliko spremembo. Ure so lahko elegantnega ali bolj »heavy duty« videza (kot na primer tiste na železniški postaji), lahko so poslikane z delikatnimi vzorci ali pa imajo plastičen okvir, ki po barvi spominja na sladkorno peno.
Izbiramo jih lahko glede na naše hobije, na poklic in zanimanja: za ljubiteljico peke ura, ki spominja na piškot, za male oboževalke pravljičnih bitij ura za steno otroške sobe v podobi samoroga, za ljubitelje slikarstva urni kazalci sredi podobe kakšnega znanega umetniškega dela. Priljubljene pa so tudi stenske ure, ki s svojim videzom spominjajo na življenje nekoč, na primer na emajliranem pokrovu. Tistem rdečem, z belimi pikami, ki se ga vsi spominjamo iz šolskih dni ali z obiskov pri babici.