Se boste za nekaj časa odpravili na lepše? Potem je zagotovo potrebno poskrbeti, da na poti ne bo zapletov, prav tako pa tudi, da medtem do težav ne bo prihajalo doma.
Na kaj morate pomisliti, preden se odpravite na pot?
1. Preverite, kakšni dokumenti so potrebni za obisk posamezne države ter si pravočasno priskrbite vizume in drugo dokumentacijo.
2. Preverite, kakšne so zdravstvene razmere v državi, v katero potujete. Za obisk marsikatere države se priporočajo dodatna (samoplačniška) cepljenja. Prav tako je dobro vedeti, katere se najpogostejše bolezni v posamezni državi. Vsekakor se na pot ne odpravite v času epidemij najrazličnejših bolezni.
3. S seboj imejte zdravila. Kljub temu, da naj bi nam bila zdravstvena oskrba na voljo tako rekoč povod, lahko marsikje veliko stane. S seboj imejte torej zdravila, ki bi jih utegnili potrebovati, pa tudi sanitetni material (obrazno masko in podobno). Ne pozabite tudi na razkužilo za roke!
4. Dobro se pozanimajte o zakonih in navadah, ki bi lahko bili v tuji državi drugačni kot pri nas. Ne pozabite, da je ponekod prepovedano uživanje alkohola (vsaj v javnosti), da marsikje ne tolerirajo pomanjkljive obleke in podobno.
5. Pripravite si vse potovalne dokumente in si izpišite vse prevoze – v obe smeri. Da ne boste obstali kje, koder vozi avtobus zgolj enkrat na dan.
6. Svojo prtljago dobro označite, če bi se med menjavanjem letal morebiti izgubila. Nikoli je ne puščajte brez nadzora.
7. Do domačinov bodite vljudni, a pazite, da vaše vljudnosti ne izkoristijo. Zlasti v manj razvitih deželah vas bodo zaradi preživetja morda skušali pretentati tudi otroci.
8. Pogajajte se! Tudi v marsikateri razviti deželi se je možno pogajati za ceno storitve ali ceno izdelka, ki jo želite kupiti – cena na lističu ni vedno zadnja.
9. Preden odpotujete, se dogovorite za varstvo vašega doma. Če boste odsotni zelo dolgo, lahko stanovanje vmes celo oddate, sicer pa se dogovorite s kakšnim znancem, da se redno odpravlja vanj oziroma tam za čas potovanja morda celo živi – še zlasti, če bo treba poleg zalivanja rož in pobiranja pošte poskrbeti tudi za hranjenje ljubljenčkov.
10. Če vas dolgo ne bo, se lahko na pošti dogovorite, da vaše pošte ne dostavljajo v predalčnik, temveč zadržijo. Pooblastite sorodnika ali prijatelja, da jo prevzame enkrat na teden.
11. Preverite, katere storitve je možno odpovedati v času vaše odsotnosti. Je možno za nekaj mesecev zamrzniti naročnino za mobilni telefon ali internet? Se lahko na komunalnem podjetju dogovorite, da vam ne zaračunavajo odvoza smeti?
12. Čeprav vas ne bo in boste nekaj stvari odpovedali, se bodo računi kopičili. Z osebo, ki ji zaupate, se dogovorite za njihovo plačevanje.