Če ste ljubitelj mesa, jajc, sira in mlečnih izdelkov, potem se boste pri odločitvi za hujšanje brez težav odločili za beljakovinsko dieto, pri kateri boste iz prehrane čim bolj odstranili maščobe in ogljikove hidrate, brez težav pa si boste privoščili skuto, jajčka na oko, piščančja bedrca, ražnjiče in goveje zrezke … Pri beljakovinski dieti naj bi več kot 30 odstotkov kalorij, ki jih dnevno zaužijemo, dobili iz beljakovin, torej dvakrat več kot pri normalni prehrani, marsikdo pa ta vnos še nekoliko dvigne. Najbolj znana beljakovinska dieta je tako imenovana ketonska dieta, kjer uživamo predvsem beljakovine, poleg njih pa tudi maščobe (ker so te v živilih, kot so npr. mastne ribe, kombinirane), ogljikovim hidratom pa se izogibamo.
Zakaj beljakovinska dieta?
Za povečano uživanje beljakovin se marsikdo odloči zato, ker si želi povečati mišično maso ali pa to želi obdržati na enakem nivoju tudi v času hujšanja. Pri beljakovinski dieti se hujšanja lotimo tako, da se odpovedujemo ogljikovim hidratom. In ker to pomeni, da mora telo črpati energijo od drugod, se ne loti zgolj praznjenja maščobnih celic, temveč za energijo lahko porablja tudi mišice, česar pa si seveda ne želimo. Z beljakovinsko dieto telo torej prepričamo, da porablja maščobe, mišice pa pridno hranimo z beljakovinami. In seveda je to še kako pomembno – za povečanje mišične mase je namreč potrebna tudi vadba, saj se velikost mišic brez nje ne dograjuje, vadba pa seveda terja energijo.
Kako zdrava je beljakovinska dieta?
Tako kot za vsako drugo stvar tudi za diete velja, da pretiravanje ne more biti dobro. Če se odločite za povečan vnos beljakovin, je lahko to dobro, če seveda spremenite tudi svoj življenjski stil in se pričnete gibati in delati vaje za moč (anaerobna vadba za mišice), prav tako pa ne greste toliko v ekstrem, da bi se popolnoma odpovedali maščobam in ogljikovim hidratom (izberite polnozrnate) ali ne bi uživali poleg mesnih in mlečnih jedi ter jajc tudi zelenjave. Vedno je namreč treba skrbeti za ravnotežje, kjer se z makrohranili sicer lahko nekoliko poigramo, a ne preveč, še bolj bistveno pa je, da telesu ne odrekamo mikrohranil – vitamini in minerali so nujni, prav tako pa so za zdravje pomembne prehranske vlaknine. Če smo pri beljakovinski dieti nepazljivi, lahko pride tudi do osteoporoze, pomanjkanja antioksidantov, nepotrjeni sumi pa kažejo tudi na tveganje za nastanek ledvičnih kamnov ter celo rakava in srčno-žilna obolenja.
Če se beljakovinske diete lotite preudarno in po pameti, torej z uživanjem dovolj zelenjave in sadja, pa je ta seveda lahko še kako koristna v začetni fazi hujšanja, saj z njo brez težav izgubimo kilogram na teden. Vendar pa pri njej ne smemo vztrajati dolgo, saj lahko vpliva tako na telesno kot psihično zdravje (živčnost, depresija, motnje hranjenja, slaba volja).