Izbira pravih tekaških čevljev je vse prej kot enostavno delo. V različnih trgovinah s športno obutvijo imamo na voljo ogromno različnih modelov in blagovnih znamk, med katerimi lahko izbiramo. Veliko začetnikov naredi pri nakupu kar nekaj napak, saj ne vedo, katere karakteristike je potrebno upoštevati, kdaj je najbolje kupiti nove tekaške copate in na kaj morajo biti še posebej pozorni.
Spodaj zapisani napotki vam bodo pomagali, da boste pred nakupom oblikovali pravilno strategijo, ki bo zagotovo pripomogla k nakupu ustreznih tekaških čevljev. Zato vam priporočamo, da si priporočila preberete in jih upoštevate, saj se boste tako izognili vsaj eni od najpogostejših napak.
1. Izgled tekaških čevljev ne sme biti prioriteta
Zunanji izgled je za marsikoga izredno pomemben in nikakor ni narobe, če si želimo med tekom izgledati modno in privlačno. Vsekakor pa to ne sme postati obsesija. To pomeni, da lahko pri nakupu izberemo elegantne in modne tekaške copate, takšne ki so nam všeč, vendar pa to ne sme biti glavna karakteristika. Tekaška obutev mora biti oblikovana in zasnovana tako, da se nam bo med tekom popolnoma prilegala in nam omogočala dosegati dobre rezultate.
2. Nakup novega modela tekaške obutve preko spleta
Če ste že našli idealne tekaške copate, s katerimi ste zadovoljni, jih seveda lahko naročite tudi preko spleta. V tem primeru vam svetujemo, da si natančno preberete vodič za nakup tekaških čevljev prek spleta. Tako ne boste izgubljali časa z nakupom v fizični trgovini.
Kadar pa razmišljate o nakupu novega modela ali nove blagovne znamke tekaških copat, je bolje, da se odpravite v klasično športno trgovino, kjer boste tekaške copate preizkusili in tako ugotovili, ali so pravšnji za vas ali ne. Nakup nove blagovne znamke ali modela tekaških čevljev naj torej raje ne poteka na spletu, saj se lahko zgodi, da boste nad nakupom razočarani.
3. Neupoštevanje prave velikosti tekaških copatov
Velikost čevlja je vedno pomembna, ne glede na blagovno znamko. Sčasoma se velikost čevljev namreč spremeni. Ko kupujemo nov par čevljev, je bistveno, da si ponovno izmerimo dolžino stopala. Le tako bomo zagotovo vedeli, katera številka bo primerna za nas in bomo domov odnesli pravi par čevljev. Čeprav veliko kupcev misli, da je njihova noga vedno enaka, to ni res. Nakup tekaških copat brez predhodnega merjenja noge je precej nepremišljen nakup.
4. Neupoštevanje slabega prileganja tekaške obutve
Če vam čevelj pri prvem poizkusu ne ustreza, zagotovo ni primeren za vas bo med tekom motil. Prileganje športnega čevlja je izredno pomemben dejavnik, ki ga je vedno potrebno postaviti na prvo mesto, ko kupujemo nove tekaške copate. Če prilaganje noge v čevlju ni popolno, bodo tudi ostali dejavniki, kot je nagnjenost pete, prostor za nogavice ter njegova prostornina, neustrezni.
Poskrbeti moramo, da se zgornji del čevlja ujema z obliko vašega stopala in da ne ovira ali moti nobenega dela stopala. Pri nakupu moramo upoštevati tudi način izdelave tekaških čevljev, saj ta znatno vpliva na varnost in udobje obutve.
5. Nakup tekaških čevljev v jutranjih urah
Pomembno je vedeti, da se stopala do konca dneva rahlo razširijo. Potem ko vstanemo, se naša stopala začnejo širiti in otekati. Največja in najbolj otečena postanejo ob 16. uri, zato je najbolje, da za nakup tekaških copat počakamo do popoldneva. Tako se zagotovo izognemo nakupu prevelikega ali premajhnega para.
6. Nakup obutve brez tekaških nogavic
Bistveno je tudi, da pred nakupom tekaške čevlje preizkusimo z nogavicami, ki jih uporabljamo za tek. Tako bomo poskrbeli, da se nam bo par pravilno prilegal. Preizkušanje športnih čevljev in nakup brez običajnih nogavic za tek zagotovo ni dobra zamisel.
Vsak kupec si želi domov prinesti idealen par novih tekaških copat. Zaradi neznanja in neupoštevanja napotkov pa se lahko hitro zgodi, da smo nad nakupom razočarani. Izogibanje omenjenim napakam je ključno za dober nakup kar najprimernejše tekaške obutve.