Kljub temu, da lahko mozolji nastanejo na katerem koli delu telesa, kjer imamo lasne mešičke in pore, se ti najpogosteje pojavljajo na obrazu, poleg tega pa prizadenejo še nekaj delov telesa. To so najpogosteje hrbet, nadlakti in prsi. Mozolji na telesu so za marsikoga veliko manj moteči kot mozolji na obrazu, kajti obraz je nenazadnje tisti del telesa, ki najbolj identificira in vpliva na predstavljanje drugim, prav tako pa ima izjemno pomembno vlogo tudi za samopodobo oziroma samozavest. Kadar se pojavi mozolj na obrazu, to na nas vpliva veliko bolj (v psihičnem smislu), kot če se pojavi na telesu.
Kakšni mozolji nastajajo na obrazu?
Običajno govorimo na grobo o treh različicah mozoljev. Prva so ogrci, druga »klasični« mozolji, tretja pa hudi mozolji oziroma akne. Njihova osnova je enaka – v začetku vsi nastanejo na enak način, torej s sebumom oziroma kožno maščobo, ki se ujame v izvodilu kože.
Ogrci so najbolj značilni za nos, kažejo pa se z belimi ali črnimi izbočenimi pikicami, zaradi katerih je koža lahko hrapava kot smirkov papir. Za ogrce bi lahko rekli, da so najmanj težavni mozolji na obrazu, saj jih je dejansko najlaže odpraviti. Poskrbeti je treba za odpiranje por in čiščenje sebuma iz nje. Pri ogrcih še ni vnetja, ki bi povzročilo resnejše neprijetnosti. Če skrbimo za odpiranje por in njihovo čiščenje na nosu, bradi in čelu, lahko svoj videz precej izboljšamo. S tem, ko ogrce odpravljamo, namreč skrbimo tudi za zmanjševanje por, torej bodo črne pike manj pogoste in manj opazne.
Kadar se področje, zapolnjeno s kožno maščobo, vname, govorimo o klasičnih mozoljih. Beli mozolji na obrazu nastanejo zato, ker se bele krvničke spopadejo z maščobo in bakterijami, pri tem pa nastane gnoj. Te mozolje večina stisne in tako poskrbi, da pride gnoj na površje ter se odstrani, pri čemer je potrebno poskrbeti za higieno. Priporočajo se antiseptična sredstva, ki preprečujejo vdor in množenje bakterij, zaradi katerih bi prišlo do še hujše okužbe.
Najbolj neprijetni mozolji na obrazu pa so vsekakor akne. To so hudi mozolji, pri katerih pride do vnetja okoliških tkiv, zato je pogosto potrebno tudi zdravljenje s pomočjo terapij, ki so dostopne zgolj na recept. Več o mozoljih na obrazu in njihovem nastanku si preberite na mozolji.si.
Mozolji na obrazu in njihovo preprečevanje
Se lahko mozolji na obrazu preprečijo? Žal ne, saj je izločanje maščob ena temeljnih nalog kože, in pod vplivom hormonov je to še bolj intenzivno. Lahko pa poskrbimo, da ni mozoljev več zaradi nas samih. To pomeni, da moramo skrbeti predvsem za redno čiščenje kože in zdravo prehrano.