Tek spada med rekreativne športe, s katerimi se tudi Slovenci nadvse radi ukvarjamo. Tek je tako zelo priljubljen iz različnih razlogov. Lahko tečemo sami ali v družbi, kakor nam je ljubše. Oprema za tek je razmeroma poceni in je ne potrebujemo veliko.
Tečemo lahko kjerkoli in kadarkoli, s tekom pa skrbimo za veliko skupino mišic v telesu, boljšo telesno pripravljenost, idealno telesno težo in boljše psihično zdravje. Tek dokazano zmanjšuje stres, ki je danes eden glavnih sovražnikov modernega človeka. In kaj vse potrebuje pravi tekač?
Kakovostna tekaška obutev
Ko se odpravite po nakupih za svoje tekaške dni, seveda ne morete mimo tekaške obutve. Pri zapravljanju smo navadno zelo previdni, kupujemo cenejše in sprejemamo kompromise. Pri tekaški obutvi tega ni dobro početi. V prvi vrsti zato, ker kakovostni tekaški čevlji niso tako zelo dragi.
Vsekakor pa ni treba kupovati po sistemu »dražje je bolje«, ker tudi to ne drži. V prvi vrsti mora biti tekaška obutev izdelana iz kakovostnih materialov, ki se dobro obnašajo v različnih vremenskih pogojih in vašim nogam dovolijo dihati. Če se soočite z dežjem ali zgolj lužo, si boste seveda želeli, da se kar najhitreje posušijo.
Kako izbrati tekaške čevlje?
Seveda ni nujno, da bo isti model tekaškega čevlja enako dobro del vašim nogam kot nogam drugega tekača. Pomembno je, da se v njem dobro počutite in da vam nudi pravo oporo ter stabilnost pri koraku. Zelo pomembno je, kakšen je vaš stopalni lok in kakšen način teka gojite, kot tudi po kakšnem terenu nameravate teči.
Poleg tega nista brezpredmetna niti podatka, kakšne postave ste in kolikšna je vaša teža. Če pogledate svojo obutev, boste hitro ugotovili, da je na podplatu specifično obrabljena. Če boste to pokazali prodajalcu v trgovini, vam bo znal pri izbiri tekaške obutve še bolje svetovati.
Športna oblačila iz kakovostnih materialov
Nekaj kosov športnih oblačil imamo doma vsi. Vendarle pa se pogosto na sprehode ali kakšno partijo tenisa odpravimo v eni izmed majic in kratkih hlač, ki nam prve pridejo pod roke. To seveda ni najboljša izbira za rekreacijo, kot je tek.
Pri teku se bo vaše telo namreč precej potilo in zelo pomembno je, da imate na sebi oblačila iz lahkih in kakovostnih materialov, ki bodo odvajali znoj proč od vaše kože. Oblačila morajo biti krojena tako, da na nobenem delu ne tiščijo, drgnejo ali povzročajo drug neprijeten občutek. Tekaška oprema za rekreativnega tekača mora biti kakovostna.
Tekaška oprema za različne vremenske razmere
Pravih tekačev vreme ne ustavi. Ko boste enkrat »zasvojeni« s tekom, boste tekli poleti, jeseni, pozimi, v sončnem in deževnem vremenu. Prav zato že predhodno poskrbite, da bo v vaši garderobni omari na voljo vse, kar boste potrebovali.
Poleg športnih majic in hlač tudi tekaške nogavice, za jesenski tek kakšna lahka vetrovka, za zimo pa udobne tekaške hlače ali pajkice, primerna tekaška obutev, kapa, šal in rokavice, da vam ne bodo pozebli prsti. Dobrodošle so tudi tekaške jakne.
Dodatna oprema za tek
Tekači pa v športnih trgovinah lahko nakupijo tudi kar nekaj dodatne opreme. V prvi vrsti vam bo prav prišel bidon za vodo in pas, kamor ga boste lahko pripeli, da vas ne bo motil med tekom. Omislite si odsevne elemente, ki se lahko nahajajo na oblačilih ali tekaških čevljih in vas bodo naredili bolj opazne v megli in mraku.
Potrebovali boste tekaško naglavno svetilko, ki vam bo osvetljevala pot, kadar boste tekli zgodaj zjutraj ali morda proti večeru. Da vam poleti ne bo pretirano vroče v glavo in vrat, si omislite bandano, ki jo lahko uporabite na dva načina, in sicer kot pokrivalo ali kot zaščito za vrat.