Tehnološki razvoj nas nenehno prehiteva, in tudi če se v danem trenutku odločimo za primerno rešitev, se hitro zgodi, da je ta že po desetletju zastarela oziroma se izkaže, da bi bila lahko sprememba še bolj učinkovita. To vsekakor velja tudi za avtomatizacijo stavb, kjer je treba računati na dvoje: na tehnološke novosti znotraj samih sistemov (na primer ogrevanja ali klimatizacije), prav tako pa tudi na novosti na področju sistema avtomatizacije, torej centralnega upravljanja, krmiljenja in vseh drugih tehničnih stvari, ki spadajo zraven. Če je tudi vaša stavba glede avtomatizacije že nekoliko za časom oziroma bi lahko njeno obratovanje zagotovo izboljšali, potem je potrebna njena posodobitev.
Za posodobitev lahko pogosto poskrbi kar elektro omarica
Kadar so vaši sistemi upravljanja stavbe vsak zase dovolj učinkoviti, izboljšave pa bi bilo mogoče vnesti z izboljšanjem nadzora in programiranja, potem je marsikdaj dovolj, da se zamenja elektro omarica. Elektro omarica je namreč tisti živčni sistem, znotraj katerega se sistemi združujejo in kjer je točka, skozi katero se dostopa do upravljanja. Zastarelo stavbo lahko elektro omarica z vključitvijo centralnega upravljanja popolnoma spremeni, saj lahko optimizirate vse nastavitve. Parametri, ki jih prej niste mogli upoštevati, postanejo hitro relevantni, programi postanejo bolj prilagojeni in natančni. In da bo elektro omarica lahko po svojih »živcih« skrbela za popoln nadzor, je potreben seveda še sodoben »možganski center«.
Pri stavbah, kjer je bila avtomatizacija zastavljena že v osnovi, je pogosto dovolj, da se poskrbi za manjše prilagoditve in nadgradnje. Poskrbi se torej zgolj za nov, sodobnejši in zmogljivejši krmilnik. Če je stavba še iz časa, ko je bila avtomatizacija zgradb bolj kot ne »mehanska«, pa velja poskrbeti za nov, sodoben centralni nadzorni sistem ter morda tudi osvežitev povezav in nova ožičenja, da bo elektro omarica povezana prav z vsem.
Kdaj se priporoča posodobitev?
Če smo vajeni vsa leta plačevati visoke stroške obratovanja, včasih niti ne vemo, koliko bi lahko prihranili. Vedno je dobro, da vsakih nekaj let razmislimo o tem, kakšne sisteme uporabljamo in kako jih nadziramo in upravljamo, ter pri podjetjih, ki se ukvarjajo z avtomatizacijo, preverimo, kakšne so novosti. Na podlagi primerjave tehničnih podatkov lahko hitro ugotovimo, kje so se zadeve bistveno spremenile. Prilagoditve pa so vsekakor nujne tudi takrat, ko pričnejo stari sistemi odpovedovati oziroma imamo z njimi težave, ki zahtevajo vedno nova popravila in vzdrževanje. Avtomatizacija mora delovanje stavbe poceniti in olajšati upravljanje, ne pa stvari podražiti in zaplesti.
In kam se je najbolje obrniti in preveriti novosti ter možnosti prihranka? Najboljši naslov je podjetje Andivi, specializirano za avtomatizacijo stavb, ki vam bo znalo ponuditi pravo rešitev ne glede na to, ali je potreben nov nadzorni sistem ali elektro omarica, ali bi radi izboljšali nadzor in potrebujete novo krmiljenje, ali se boste morda tudi odločili za popolno prenovo oziroma zamenjavo katerega od sistemov v stavbi. Pri Andivi.si vam bodo pomagali s konkretnimi nasveti in izračuni, s pomočjo katerih se boste lažje odločili, ali je potrebna zgolj manjša posodobitev, morda celo zgolj programska, ali je čas za kakšno večjo investicijo, saj brez nje enostavno ne bo šlo.