Varjenje je pogosto fizično naporno delo, ki zahteva od varilca tudi veliko mero natančnosti. Marsikateri kovinski proizvod, ki ga je potrebno variti, pa se izkaže pri ročnem varjenju za prekomerno zahtevnega oziroma je delo tudi zelo zamudno, zato si v sodobni proizvodnji obdelave kovin ter izdelovanja kovinskih izdelkov pomagamo z robotom za varjenje. Ta zagotavlja hitrost, ki omogoča enostavnejšo proizvodnjo ter krajše dobavne roke, saj je voden avtomatično oziroma s pomočjo računalniškega programa. Robot za varjenje je tako najboljša rešitev za sodobno ključavničarstvo oziroma sodobno proizvodnjo kovinskih izdelkov ter polizdelkov.
Sodobno robotsko varjenje z varilnim robotom Motoman HP20-6 omogoča natančnost, hitrost ter izjemno kakovost izdelkov, s tem pa se za naročnika lahko zniža tudi cena storitve. Kot si lahko ogledate na spletni strani ključavničarstva Kovinc, ki velja pri nas za vodilnega pri kovinskih konstrukcijah ter drugih kovinskih izdelkih, ima robot tri zunanje robotske osi in dve H-mizi, nosilnost pozicionerja pa je kar 500 kilogramov po postaji. Z njim je možno variti tudi velike izdelke, saj je možna dolžina varilne šablone kar 2.800 milimetrov, delovno območje stoja pa je do 1.200 milimetrov.
Če vas zanima več o robotskem varjenju, si lahko ogledate tudi zgornji praktičen prikaz oziroma posnetek, ki vas bo natančneje seznanil s tem, kako deluje robot za varjenje.
Kakšne prednosti prinaša robot za varjenje?
Kot smo že omenili, se z uporabo robotskega varjenja čas izdelave proizvoda precej skrajša, kar omogoča hitrejšo dobavo, ker se v istem časovnem okvirju v primerjavi z ročnim varjenjem lahko izdela več, pa so nižje tudi cene. A to niso vse prednosti, za katere skrbi robot za varjenje. Glavna razlika v primerjavi z ročnim varjenjem je predvsem v sami kakovosti, saj je računalniško voden proces neprimerljivo bolj učinkovit. Robotska glava do popolnosti sledi programirani poti in se pri tem optimizirano giba skozi celoten proces, poskrbljeno pa je tudi za stalno kontrolo vibracij. Kalibracija je samodejna. Postopek kontrole in diagnostika robotskih sistemov potekata daljinsko.
Kakšno vlogo ima pri varjenju z robotom človek? Robot za varjenje je še vedno zgolj stroj, zato zahteva izurjenega operaterja, ki je v končni fazi tisti, od katerega je odvisno, kako bo robot opravil svoje delo – je nadzornik, brez katerega ne gre.
Operater v prvi fazi programira pozicije varilne roke za varjenje preko daljinskega računalniškega upravljalnika. Medtem ko robot za varjenje opravlja svoje delo na drugi strani njegove delovne površine oziroma H-mize, operater poskrbi za natančno vstavljanje ter fiksiranje novih delov za varjenje v varilno napravo. Pred pričetkom robotskega varjenja opravi roka »testni krog« oziroma simulacijo varjenja, ne da bi varjenje dejansko potekalo – tako se preveri, ali so vsi deli za varjenje pravilno nameščeni in ali je pot robota za varjenje do potankosti načrtovana, da kasneje ne bi prihajalo do napak in zaustavitve. V kolikor je z varjencem in potjo varjenja vse v najlepšem redu, pa se robot za varjenje loti pravega dela. Medtem ko poteka varjenje, operater na drugi strani H-mize pripravi nove varjence in jih vpne na svoje mesto. Ko robot za varjenje opravi delo na enem proizvodu, se pozicija H-miz zamenja in delo se že nadaljuje na drugi strani oziroma z drugim izdelkom, že narejenega pa operater z mize odstrani ter ponovno pripravi nove dele za varjenje.