Ker je v Republiki Sloveniji mogoče pričeti z opravljanjem vozniškega izpita po dopolnjenem 16. letu, je dokaj logično, da se kandidatu (pod določenimi pogoji) omogoči tudi vožnjo pred napolnjenim 18. letom. A kot zapisano, za to mora biti izpolnjenih nekaj pogojev.
Eden izmed pogojev je ta, da ima kandidat za vozniški izpit uspešno opravljen teoretični del usposabljanja za voznika motornih vozil kategorije B in da je v šoli vožnje uspešno zaključil praktični del usposabljanja. Seveda pa tudi to še ni dovolj, da lahko takšen kandidat samostojno sede za volan.
Vožnja s spremljevalcem
Kandidat za vozniški izpit, ki zadosti prej naštetim pogojem, lahko vozi v cestnem prometu le pod pogojem, da ima v vozilu ustrezno prijavljenega spremljevalca, ki prav tako zadostuje nekaterim pogojem. To je lahko katerakoli oseba, stara vsaj 27 let, ki ima seveda vozniški izpit B kategorije.
Tega mora imeti v lasti vsaj 5 let, v evidenci o prekrških pa ne sme imeti zabeleženih več kot 5 kazenskih točk. Tudi to pa še ni vse. Na vozilo, s katerim upravlja mladoletni kandidat za vozniški izpit, mora biti v tem primeru ustrezno nameščena zelena L tablica.
Čemu je namenjena zelena L tablica?
S pravilno nameščeno zeleno L tablico se ostale udeležence v prometu obvesti, da je pred njimi kandidat za vozniški izpit. Avtomatično tak signal za izkušene voznike pomeni, da morajo upoštevati dejstvo, da se pred njimi nahaja neizkušen voznik, ki si mora izkušnje šele nabrati.
Posledično se takšnega vozila ne prehiteva na preveč agresiven način in se tudi bolj odgovorno drži varnostno razdaljo. Prav tako se takšnemu kandidatu ne hupa za vsako malenkost, saj ima povsem dovolj dela s tem, da zadosti osnovam varne vožnje in spremlja prometno signalizacijo ter okolico.
Pred začetkom vožnje s spremljevalcem
Vožnja s spremljevalcem vozniku vliva več poguma, saj ve, da bo imel v morebitnih trenutkih negotovosti ob sebi vedno nekoga z ustreznimi izkušnjami in dobrodošlimi nasveti. Na ta način se mladega voznika popelje skozi obdobje, v katerem je sicer najbolj nesiguren sam vase.
Pred samo vožnjo pa je potrebno postoriti še nekaj reči. Vsekakor se ne sme pozabiti namestiti ustrezne zelene L tablice kvadratne oblike. Ta mora biti nameščena na levi polovici zadnjega dela vozila. Manjkajoča ali nepravilno nameščena tablica se po trenutno veljavni zakonodaji kaznuje z globo 500 EUR, zato previdno!
Tudi to še ni povsem vse …
Spremljevalec v vozilu mora predhodno oddati zahtevane dokumente na upravno enoto, kjer ga vpišejo v evidenčni karton vožnje. Tega je potrebno namreč ob morebitni policijski kontroli pokazati policistu, ki izvaja postopek, zato mora biti karton vožnje vedno v vozilu.
Kar se stroškov tiče, gre torej zgolj za nakup ustrezne zelene L tablice in enkratno plačilo upravne takse ob vpisu spremljevalca v evidenčni karton vožnje. Dobro je vedeti še, da je spremljevalec v vozilu odgovoren za prekršek, ki ga stori voznik pod njegovim nadzorom, razen v primeru, ko tega ni bilo mogoče preprečiti.
Pozor! V primeru vožnje s spremljevalcem v vozilu je uporaba mobilnega telefona med vožnjo prepovedana obema! Tako vozniku kot spremljevalcu.